The members of the DCAE department

Emeritus Professors

Mircea Bodea

Mircea Bodea

Room:

-

 

Gheorghe M. Ştefan

Gheorghe M. Ştefan

Courses:

Advanced Digital Design, Digital Integrated Circuits, Functional Electronics

Room:

A420

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Professors

Florin Babarada

Florin Babarada

Courses:

Simulation Devices and Electronic Processes in Integrated Microsystems

Room:

B025

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Gheorghe Brezeanu

Gheorghe Brezeanu

Courses:

Basic Electronic Circuits, Integrated Low Voltage and Low Power Circuits , Micro and Nano CMOS Circuits and BiCMOS for Microsystems, Microphysical Characterization of Micro- and Nanostructures (IMT), Power Semiconductors Devices, for Microsystems

Attributions:

Doctoral school director

Room:

AM004, B113

| [javascript protected] 

Dragoş Burileanu

Dragoş Burileanu

Courses:

Advanced Techniques in Digital Signal Processing, Biometric Technologies. Dynamic Signature Recognition, Digital Signal Processing, Voice Communication Interfaces with Intelligent Systems

Attributions:

Vice-dean

Room:

B030

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Monica Dascălu

Monica Dascălu

Courses:

Digital Integrated Circuits, Microsystems Structure

Room:

A423

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Gabriel Dima

Gabriel Dima

Courses:

Basic Electronic Circuits

Room:

A407a

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Lidia Dobrescu

Lidia Dobrescu

Courses:

Electronică sustenabila - electronica verde, Electronic Devices, Modeling of active microelectronic devices, SPICE Models of Electronic Components

Room:

B108

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Cosmin Popa

Cosmin Popa

Courses:

Analog Integrated Circuits

Room:

B107

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Cristian Ravariu

Cristian Ravariu

Courses:

Biodevices and Nano-Electronics of Cells, Biosenzori electronici integrati de tip Bio-FET, Dispozitive electronice in tehnologii nanometrice, Electronica Organica, Electronic Devices

Room:

B108

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Associate Professors

Horia Cucu

Horia Cucu

Courses:

Microcontrollers, Microprocessor Architecture, Research Project in Speech Technology

Room:

B042

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Florin Drăghici

Florin Drăghici

Courses:

Basic Electronic Circuits

Room:

B101

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Assistant Professors

Călin Bîră

Călin Bîră

Courses:

Digital Integrated Circuits, Object Oriented Programming, Performance Analysis and Optimization

Room:

A422

[javascript protected email address]  

Miron Cristea

Miron Cristea

Courses:

Functions of Semiconductor Devices

Room:

B111

[javascript protected email address]  

Marius Enăchescu

Marius Enăchescu

Courses:

VLSI Design Techniques

Room:

B109

[javascript protected email address]  

Vlad Georgescu

Vlad Georgescu

Courses:

Sensors and Signal Conditioning Circuits

Room:

-

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Zoltan Hascsi

Zoltan Hascsi

Courses:

Computer Architecture, Digital Integrated Circuits, Digital System Design: Project, Digital System Design Project1

Room:

A418

[javascript protected email address]  

Radu Hobincu

Radu Hobincu

Courses:

Computer Programming, Data Structures and Algorithms, Object Oriented Programming, Software Development Process and Testing

Room:

A422

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Mariana Ilaş

Mariana Ilaş

Courses:

Design for Testability and Testing

Room:

A418

[javascript protected email address]  

Gheorghe Pristavu

Gheorghe Pristavu

Courses:

-

Room:

B101

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Laurenţiu Teodorescu

Laurenţiu Teodorescu

Courses:

-

Room:

-

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Teaching Assistants

Mihai Antonescu

Mihai Antonescu

Courses:

-

Room:

A416

 

Alexandru Antonescu

Alexandru Antonescu

Courses:

-

Room:

-

 

Voichiţa Dragomir

Voichiţa Dragomir

Courses:

-

Room:

-

[javascript protected email address]  

Șerban Mihalache

Șerban Mihalache

Courses:

-

Room:

B030

[javascript protected email address]  

Ana Antonia Neacșu

Ana Antonia Neacșu

Courses:

-

Room:

-

 

George Vlăduț Popescu

George Vlăduț Popescu

Courses:

-

Room:

-

 

Diana-Elena Șandru

Diana-Elena Șandru

Courses:

-

Room:

-

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Staff

Cornel Andronache

Cornel Andronache

Room:

A417

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Adriana Georgiana Apostol

Adriana Georgiana Apostol

Attributions:

Department Secretary

Room:

A418

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Nicoleta Brănişteanu

Nicoleta Brănişteanu

Attributions:

Doctoral school secretary

Room:

A417, AM005

[javascript protected email address]  

Ioan Enache

Ioan Enache

Room:

A226

[javascript protected email address]  

Dorin Enăchescu

Dorin Enăchescu

Room:

B220

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Ruxandra Niculescu

Ruxandra Niculescu

Room:

I201

[javascript protected email address]  

Radu-Nicolae Pirea

Radu-Nicolae Pirea

Attributions:

IT Engineer & Research Assistant

Room:

A422

[javascript protected email address]  

Andrei-Edward Popa

Andrei-Edward Popa

Attributions:

It Technician & Software Developer

Room:

A416

[javascript protected email address]  

Cristina Popescu

Cristina Popescu

Room:

-

 

Grigoreta Radu

Grigoreta Radu

Room:

A412

[javascript protected email address]  

Andrei Simion

Andrei Simion

Attributions:

IT Technician & Software Developer

Room:

A416

[javascript protected email address]  

Violeta Untariu

Violeta Untariu

Room:

-

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Collaborators

Ștefan Birman

Ștefan Birman

Room:

-

 

Mihail Ionescu

Mihail Ionescu

Room:

B132

[javascript protected email address]  

Ioan Mihuţ

Ioan Mihuţ

Courses:

-

Room:

-

[javascript protected email address]  

Constantin Mirea

Constantin Mirea

Room:

-

 

Florin Mitu

Florin Mitu

Courses:

-

Room:

B101

 

Bogdan Nițulescu

Bogdan Nițulescu

Room:

-

 

Lucian Petrică

Lucian Petrică

Courses:

Reconfigurable Computing

Room:

-

[javascript protected email address] | [javascript protected] 

Gheorghe Pop

Gheorghe Pop

Room:

-

 

Sorin Rusu

Sorin Rusu

Room:

-